Zadbane paznokcie są ozdobą naszych rąk. Jednak częste mycie dłoni i praca fizyczna może wpływać negatywnie na ich kondycję. Jeśli masz problemy z paznokciami poznaj domowe i drogeryjne sposoby, aby pielęgnacja paznokci dała upragniony efekt .

Jak dbać o paznokcie?

Cienkie i słabe paznokcie potrzebują odżywienia i wzmocnienia. Odpowiednio dobrana odżywka do paznokci, używana co najmniej 3 razy w tygodniu dostarczy im odpowiedniej dawki witamin i protein. Takie paznokcie warto również lakierować aby utwardzić delikatną płytkę paznokciową i uodpornić ją na uszkodzenia. Możesz również zastosować domową kurację z nasion kopru włoskiego. Wystarczy, że łyżkę nasion zalejesz szklanką wrzątku i odstawisz do ostygnięcia. Przecedzonym naparem nacieraj codziennie paznokcie przez co najmniej 2 tygodnie.

Rozdwajające się paznokcie mogą być osłabione przez aceton. Jest on składnikiem wielu zmywaczy do paznokci. Wybieraj więc te, które go nie zawierają i które są bogate w ochronne wyciągi roślinne. Najlepiej też jeśli 3 razy w tygodniu zastosujesz odżywkę zapobiegającą rozdwajaniu. Dobrym domowym sposobem wzmocnienia paznokci jest przygotowanie preparatu z oliwy i skrzypu. Pół szklanki oliwy z oliwek i 2 łyżki suszonego skrzypu polnego podgrzewaj przez godzinę w naczyniu wstawionym do większego garnka z wodą. W wystudzonym preparacie wymocz paznokcie przez 15 min. Kurację należy powtarzać raz w tygodniu.

Jeśli twoje paznokcie mają nierówną powierzchnię musisz przede wszystkim usunąć przyczynę powstawania bruzd na płytce paznokcia. Być może zbyt głęboko wycinasz skórki lub trapi cię niedobór witamin z grupy B. Wygląd paznokci poprawi odżywka wygładzająca. Zawiera w swoim składzie krzem, który wypełni ubytki w płytce i nada jej idealną gładkość. Taką odżywkę należy stosować raz w tygodniu. Nierówne paznokcie warto też polerować specjalnym pilnikiem z dwoma lub trzema powierzchniami. Jednak nie należy tego robić częściej niż 2 razy w miesiącu, aby dodatkowo nie osłabiać płytki paznokcia.

Jakie odżywki do paznokci?

W drogeriach znajdziesz również odżywki do paznokci, które słabo rosną. Zawierają przyspieszające wzrost witaminy z grupy B i składniki mineralne. Odżywki te zwykle mają postać olejku. Wciera się je w nasadę paznokcia. Kuracja takim preparatem powinna trwać przynajmniej miesiąc. Masaż paznokci i ich nasady dodatkowo poprawi krążenie i przyspieszy ich wzrost.

Dość częstą przypadłością paznokci jest ich wzmożona łamliwość. Aby jej zapobiec należy przynajmniej raz dziennie wmasowywać w paznokcie odżywkę w postaci olejku. Wybierz odżywkę bogatą w wapń, magnez i witaminy. Podczas pielęgnacji paznokci unikaj ich piłowania głęboko po bokach. Uszkadza to brzegi płytki paznokciowej i jest przyczyną ich łamania się. Możesz również wykonać domową kąpiel wzmacniającą. Wystarczy łyżkę siemienia lnianego zalać szklanką wody i gotować do uzyskania gęstego kleiku. Paznokcie należy wymoczyć w ciepłym naparze przez 15 minut. Taka kuracja będzie skuteczna jeśli będziesz ją wykonywać raz w tygodniu.

Paznokcie wysychają kilka razy szybciej niż skóra dłoni. Dlatego głównymi wrogami pięknej płytki paznokciowej są przede wszystkim detergenty. Z tego względu do każdych prac domowych, które wymagają moczenia rąk zakładaj gumowe rękawiczki. Jeśli będziesz o tym pamiętać i zastosujesz polecaną kurację, twoje paznokcie znów staną się ozdobą dłoni.