Biotyna jest związkiem określanym również jako witamina B7 albo witamina H. W organizmie człowieka jest ona odpowiedzialna za wiele ważnych funkcji. Jakie są jej główne właściwości? W jakich produktach obecna jest ta witamina? Kiedy trzeba ją suplementować?

Biotyna (witamina B7, H) – co to za związek?

Witamina jak biotyna zaliczana jest do kategorii witamin z grupy B. Nazywana jest ona również witaminą H – nazwa ta wywodzi się od niemieckiego „Haare und Haut”, co można przetłumaczyć jako „włosy i skóra”.

Właściwy poziom biotyny w organizmie człowieka jest niezwykle ważny, dlatego jej niedobory mogą powodować różne niekorzystne objawy. W takich sytuacjach wskazane jest jej suplementowanie.

Jaka jest rola biologiczna biotyny w organizmie człowieka?

W organizmie człowieka biotyna uczestniczy w wielu istotnych procesach związanych z budową komórek, działaniem enzymów, syntezą glukozy, kwasów tłuszczowych, produkcją hormonów i innych ważnych związków.

Główne właściwości biotyny:
– Dba o kondycję włosów – biotyna na włosy  powoduje, że włosy są mocniejsze, mniej wypadają.
– Poprawia stan skóry – dzięki niej jest ona bardziej elastyczna, mocniejsza, odporniejsza na czynniki zewnętrzne, przesuszenie, defekty. Również jest bardzo ważna dla błon śluzowych.
– Wzmacnia paznokcie – dzięki niej są one silniejsze, mniej narażone na rozdwajanie się, pękanie.
– Wspomaga pracę układu nerwowego – umożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie, dzięki czemu pozytywnie wpływa na funkcje psychologiczne.
– Wspiera metabolizm energetyczny – dzięki niej procesy przemiany składników odżywczych oraz materii zachodzą efektywniej.
– Jest istotna dla procesów krzepnięcia krwi – wspólnie z witaminą K uczestniczy w produkcji protrombiny, która jest ważnym białkiem odpowiedzialnym za krzepliwość krwi.

Źródła biotyny – gdzie występuje ta witamina?

Witamina ta obecna jest w różnych produktach spożywczych. Gdzie występuje biotyna?

Do najważniejszych źródeł biotyny zaliczane są:
– Wątróbka wieprzowa, wołowa,
– Żółtka jaj,
– Szpinak,
– Marchew,
– Drożdże,
– Ryby, w tym sardynki,
– Grzyby,
– Brązowy ryż,
– Orzechy, w tym włoskie, ziemne,
– Migdały.

Suplementowanie biotyny – kiedy jest wskazane?

Dzięki suplementom diety również można skutecznie zadbać o właściwy poziom tego związku w organizmie. Na co biotyna najlepsza?

Najczęściej sięgają po nią kobiety, które pragną zadbać o swój wygląd. Biotyna pomaga wtedy w uzyskaniu lepszej kondycji włosów, skóry i paznokci. Dzięki biotynie można wzmocnić je, zmniejszyć pojawiające się problemy, defekty.

Biotyna jest również ważna dla działania układu krążeniowego oraz nerwowego, dlatego warto suplementować ją w celu profilaktyki dolegliwości jak zaburzenia krzepnięcia krwi, pogorszone samopoczucie psychiczne. Warto wtedy zażywać ją razem z innymi witaminami z grupy B.