Problem z nietrzymanie moczu u kobiet coraz częściej spotykany
Nietrzymanie moczu jest częstym problemem wśród kobiet. Szacuje się, że w pewnym momencie życia dotyka on nawet 50% wszystkich kobiet. Nietrzymanie moczu może przybierać różne formy – od sporadycznego wycieku moczu do całkowitej niezdolności do kontrolowania jego przepływu. Najczęstsze rodzaje nietrzymania moczu to wysiłkowe nietrzymanie moczu i naglące nietrzymanie moczu.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest częstym schorzeniem, które występuje, gdy ludzie poruszają się w określony sposób, na przykład kaszle, kichają lub śmieją się. Ten stan może przydarzyć się każdemu w dowolnym momencie. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie są objawy i co możesz z tym zrobić.
Objawy wysiłkowego nietrzymania moczu obejmują:
– Wyciek moczu podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów;
– wyciek moczu podczas ćwiczeń lub innej aktywności fizycznej;
– Wyciek moczu po nagłym zwiększeniu ciśnienia w jamie brzusznej (np. kichanie, kaszel, śmiech)
– wyciek moczu podczas snu.
Pieluchomajtki – kiedy są stosowane?
Pieluchomajtki dla osób dorosłych są rodzajem wyrobu chłonnego, który ma budowę podobną do pieluch dziecięcych. Składają się one z wkładu chłonnego oraz rzepów umożliwiających przytrzymanie wyrobu na ciele.
Za pomocą pieluchomajtek można poprawić komfort osób z nietrzymaniem moczu i kału. Są one używane zarówno przez osoby mobilne, jak i leżące oraz przez osoby z niepełnosprawnościami.
Producenci oferują pieluchomajtki w wielu wariantach do wyboru pod kątem ich rozmiaru oraz chłonności. Dostępne są także wyroby wyróżniające się specjalnymi konstrukcjami dla lepszego dopasowania i niższego ryzyka przeciekania, na przykład pieluchomajtki firmy Seni oferowane w różnych rozmiarach.
Jak właściwie dobrać pieluchomajtki?
Wybierając odpowiednie pieluchomajtki, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:
– Stopień inkontynencji – związany z intensywnością dolegliwości,
– Mobilność osoby, która ma korzystać z wyrobów chłonnych – wpływa na konstrukcję wyrobów,
– Sylwetka – pomaga w doborze rozmiaru wyrobów chłonnych.
Alternatywnie można też wybrać inne rodzaje wyrobów chłonnych, na przykład wkładki urologiczne czy majtki chłonne Tena z elastycznym pasem dla lepszego dopasowania.
Zakup pieluchomajtek – czy możliwa jest refundacja?
Sprzedaż pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych prowadzona jest na ortomedico.pl/pieluchomajtki.
Pieluchomajtki mogą być zakupione na ortomedico.pl wraz z refundacją przez Narodowy Fundusz Zdrowia, lecz jest ona możliwa tylko w przypadku określonych dolegliwości.
Warto pamiętać o tym, że zasady refundacji pieluchomajtek w 2022 roku uległy zmianie. Dokładne informacje dotyczące uzyskania dofinansowania można znaleźć na stronach NFZ i sklepach medycznych.