Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Dieta DASH, czyli Dietary Approaches to Stop Hypertension, została stworzona na podstawie badań przeprowadzonych w latach 90 w USA. Okazało się, że zmiany w sposobie odżywiania, znacząco wpływają na obniżenie ciśnienie tętniczego (skurczowe – spadek o 6 do 11 mm Hg, rozkurczowe – spadek o 3 do 6 mm Hg). W roku 2012 została uznana za “najzdrowszą dietę świata”. Na czym polega?

Nadciśnienie — przewlekła choroba cywilizacyjna

Czy wiesz, że połowa ludzi chorych na nadciśnienie nie zdaje sobie z tego sprawy? Nadciśnienie jest jedną z chorób sercowo-naczyniowych, zaliczanych do tzw. chorób cywilizacyjnych. Jedynie 5 procent zachorowań nie jest spowodowanych niezdrowym stylem życia, a innymi czynnikami! Oznacza to, że stan zdrowia naszego serca zależy w znakomitej większości od nas samych. Jak można sobie pomóc, kiedy jesteśmy już chorzy?

Ograniczenie sodu

Mało kto pamięta, że nasze spożycie soli nie ogranicza się do tego, co sami dosypujemy do posiłków. Zwracajmy uwagę na tzw. sól ukrytą, znajdującą się w gotowych produktach spożywczych (np. konserwach, puszkach z warzywami, wędlinach czy nawet płatkach śniadaniowych). Sól i cukier są dodawane do produktów w celu wzbogacenia ich właściwości organoleptycznych. Niestety, takie wrażenia smakowe są uzależniające w podobnym stopniu jak używki. W związku z tym, przy porzucaniu soli, rekompensujmy sobie jej smak używaniem ziół i innych przypraw. Wyrzućmy solniczkę, dosalajmy jedynie produkty wymagające gotowania. Czytając etykiety, sprawdzajmy na którym miejscu listy pojawia się sól. Na dobę możemy spożyć maksymalnie ⅔ łyżeczki.

Zwiększenie ilości warzyw i owoców

W menu obowiązkowo powinno znaleźć się 4-5 porcji warzyw i owoców. Nie możemy się jednak nimi przejadać: porcja owoców to nie wielki talerz pełen winogron, bananów i suszonych daktyli, a szklanka świeżo wyciskanego soku. Szczególnie zalecane są produkty zawierające wysoki poziom potasu, takie jak:

  • soja,
  • fasola,
  • otręby,
  • rodzynki,
  • awokado
  • oraz produkty o niskiej zawartości sodu:
  • bakłażan,
  • papryka,
  • groszek zielony,
  • cebula,
  • ziemniaki,
  • arbuz,
  • banan,
  • nektarynka.
    • Zamiana wysokoprzetworzonych produktów zbożowych na pełnoziarniste

Produkty zbożowe z pełnego przemiału są głównym źródłem energii w diecie DASH. Podczas wybierania pieczywa decydujmy się na te na zakwasie i wybierajmy produkt o jak najkrótszej liście składników. Uwaga! Pieczywo zawiera sól ukrytą! Zalecamy naukę wypiekania pieczywa we własnym zakresie: mimo wielu mitów nie jest to trudne, a umożliwia nam pełen wgląd w substancje, którymi karmimy nasze ciała.

Ograniczanie tłuszczu zwierzęcego

Przetwory mleczne wspomagają budowę i utrzymanie prawidłowej mikroflory jelitowej. Wybierajmy jednak produkty odtłuszczone: tłuszcze w diecie DASH powinny stanowić jedną trzecią źródła energii oraz pochodzić przede wszystkim z produktów roślinnych. Ta sama zasada dotyczy mięs — polecamy spożywanie indyka lub kurczaka, a w szczególności ryb. Zamiast smalcu czy masła, wybieramy olej rzepakowy, oliwę z oliwek, olej lniany (do sałatek) lub margarynę (do smarowania).

Dieta na całe życie

Co istotne, zasady diety DASH są na tyle ogólne, że umożliwiają dopasowanie jej do potrzeb alergików, wegetarian czy osób odchudzających się. Proste zasady sprzyjają również wprowadzeniu trwałych nawyków żywieniowych, które w połączeniu z aktywnością fizyczną są podstawą zdrowego życia. Dieta ta cieszy się znakomitą opinią wśród specjalistów, którzy polecają ją nie tylko wysokociśnieniowcom, ale cukrzykom (ze względu na spektakularne i długodystansowe efekty). Nie będą nią zawiedzeni nawet fani słodyczy: w tygodniu można zjeść aż 5 ich porcji (porcja=łyżka) przy założeniu, że są to produkty o świadomie wybranym składzie (niezawierające substancji antyodżywczych). DASHowcy na lampkę wina pozwalają sobie od wielkiego święta, a kawę piją z umiarem, ale… cieszą się dobrym zdrowiem aż do późnej starości!

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.