Przygotowanie kawy z mleczną pianką wymaga odpowiedniego mleka. Dodatkowo duże znaczenie ma sposób jego spienienia. Zobacz, jak wybrać właściwe mleko do kawy i jak je spienić!

Mleko do kawy – jakie jest najlepsze?

Odpowiedni rodzaj mleka ma duże znaczenie przy przyrządzaniu kawy jak latte czy cappuccino. Jakie mleko do ekspresu jest polecane?

Najczęściej do przyrządzenia kawy ze spienionym mlekiem używane jest mleko krowie. Powinno mieć ono zawartość tłuszczu na poziomie 3-4%, ponieważ wtedy można przygotować z niego kremową, gęstą piankę o wyśmienitym smaku.

Można również wykorzystać napoje roślinne, na przykład owsiany, sojowy, migdałowy. Warto szukać wtedy napojów oznaczonych jako „barista”, ponieważ najlepiej nadają się one do spieniania.

Jak spienić mleko do kawy?

Gdy mamy już odpowiednie mleko, możemy przystąpić do jego spieniania. O czym trzeba pamiętać?

Sposób spieniania mleka
O tym, jak się spienia mleko w ekspresie ciśnieniowym, decyduje jego konstrukcja. Urządzenie może być wyposażone w dyszę do spieniania mleka albo może mieć system mleczny.

Przy urządzeniu z dyszą samodzielnie spienia się mleko. Należy umieścić ją w dzbanku z mlekiem i uruchomić. Najwygodniejszy w obsłudze będzie zatem ekspres automatyczny z systemem mlecznym, który samodzielnie przygotowuje odpowiednią piankę zależnie od wybranego napoju kawowego.

Odpowiednia temperatura mleka
Do przyrządzenia kawy można zastosować mleko wyjęte prosto z lodówki.

Temperatura mleka podczas spieniania nie powinna przekraczać 70 stopni Celsjusza. Powyżej tego limitu dochodzi do przemian w białkach mleka i pojawienia się nieprzyjemnego, gorzkawego posmaku.

Czyszczenie ekspresu po spienianiu mleka
Ważne jest czyszczenie dyszy lub systemu mlecznego, ponieważ osadzające się w tych elementach mleko może się psuć. W efekcie nie tylko może obniżyć jakość napoju, ale również zawierać niebezpieczne bakterie.

Wybrane ekspresy wyposażone są również w funkcję czyszczenia systemu mlecznego, dlatego można łatwiej utrzymać go w czystości. Artykuł napisany został we współpracy z coffeeon.pl/.